Gdańska Galeria Fotografii. Erft.

„Erft” to autobiograficzny projekt Ludomira Franczaka, jest multimedialny spektakl, książka artystyczna z pogranicza pamiętnika i bajki, która łączy w sobie literaturę z ilustracjami graficznymi oraz instalacja przestrzenna we wnętrzu galeryjnym.

Franczak w nietypowy sposób postanowił opisać historię własnej rodziny. Postanowiła zanalizować wojenne losy swojej babci Józefy Wandy Kraus i dowiedzieć się prawdy o swoim biologicznym dziadku, węgierskim lekarzu o nazwisku Erft. Projekt był realizowany w 2008 roku, w Polsce i na Węgrzech. Artysta rozmawiał z członkami rodziny, studiował dokumenty, nagrana wideo, fotografie, co doprowadziło go do rodziny domniemanego dziadka na Węgrzech. Powstałe w ten sposób materiały stanowią bardzo emocjonalną opowieść o wojennej historii Europy przez indywidualne losy dwóch kobiet babki i ciotki autora.

- Interesuje mnie sam proces „pamiętania”. Chcę się dowiedzieć, jak historyczne fakty są zapamiętywane i modyfikowane w atmosferze sekretu rodzinnego – szeptanego po kątach. Historia mojej babci jest jedną z wielu historii wojennych – jednocześnie jest historią mojej rodziny, wiąże się z jej tożsamością. Pragnę przedstawić niejednoznaczność tej narracji – to w jaki sposób jest ona zmodyfikowana. Ujawniać w jaki sposób powstaje legenda i jaki ma ona wpływ na nasze życie – pisał Ludomir Franczak o przedsięwzięciu.

Wystawa będzie czynna od 18 września do 17 października w Muzeum Narodowm w Gdańsku, oddział Gdańska Galeria Fotografii.

Galeria jest czynna:

wtorek – piątek 11.00-18.00

przerwa 13.00 – 14.00

sobota – niedziela 11.00-16.00

Bilety: 2 zł – normalny/ 1 zł – ulgowySkomentuj

Musisz być zalogowanym żeby komentować.