Akademia Polskiego Rocka

6 października w Gazeta Rock Cafe rozpocznie się cykl wykładów o historii muzyki rockowej, zwracających uwagę na wydarzenia związane z Gdańskiem. W ramach spotkań będą wyświetlane prezentacje multimedialne i zapisy z koncertów.

Do udziału w cyklu zostali zaproszeni bezpośredni twórcy historii polskiego rocka. Wśród nich są: Zygmunt Staszczyk – wokalista, lider, autor tekstów i założyciel zespołu T.Love. Krzysztof Grabowski – wokalista grup Pidżama Porno i Strachy na Lachy, autor tekstów piosenek i wierszy, niegdyś dziennikarz radiowy i animator sceny niezależnej. Leszek Gnoiński – znany dziennikarz, autor książek o zespołach Acid Drinkers, Kult, Myslovitz, współautor Encyklopedii Polskiego Rocka, współautor filmu Historia Polskiego Rocka i „Beats for Freedom”. Maciej Chmiel – dziennikarz muzyczny, w latach 80-tych animator sceny alternatywnej, menadżer grupy Dezerter, szef muzyczny TVP 1w latach 90-tych, pomysłodawca prestiżowej nagrody muzycznej Fryderyk, producent telewizyjny. Hieronim Wrona – producent koncertów, DJ, dziennikarz radiowy i telewizyjny (m.in. Trójka, RMF, Teleekspres), animator muzyki hip hop, wydawca muzyczny (BEATS Records), organizator koncertów hip hopowych na festiwalu piosenki w Opolu. Waldemar Rudziecki – animator fenomenu muzycznego zwanego Gdańską Sceną Alternatywną, najciekawszego zjawiska muzycznego w Polsce lat 80-tych. Menadżer zespołów i organizator wydarzeń muzycznych.

W zamierzeniu pomysłodawców cyklu jest opowiedzenie historii PRL poprzez historię pop kultury. Organizatorzy chcą przybliżyć, szczególnie młodemu pokoleniu, kulturę rocka i jej wpływ na procesy społeczno – polityczne w Polsce. Zwracając również uwagę na rolę Gdańska w kształtowaniu nowych nurtów muzycznych i zjawisk w sferze kultury.

Program prezentacji w ramach Akademii Polskiego Rocka:

06.10.10 godz. 20.00 Leszek Gnoiński “Zakazane piosenki – cenzura i rock”

Barwny opis przygód muzyków rockowych z Urzędem Kontroli Publikacji i Widowisk na przestrzeni lat. Cenzurowanie piosenek na festiwalu w Jarocinie, zakazy występów i wstrzymywanie wydawania płyt. Zakazy wyjazdów za granicę.

13.10.10 godz. 20.00 Zygmunt Staszczyk “Zabawne kulisy sceny rockowej w czasach PRL-u”

Zygmunt “Muniek” Staszczyk opowie o doli niezależnego muzyka rockowego w siermiężnych latach PRL. Ujawni logistykę zespołów punkowych czasów stanu wojennego, która pozwoliła im przełamać monopol w rozrywce czasów schyłkowego Jaruzelskiego. Zdradzi sekrety aprowizacji muzyków w czasach powszechnego niedoboru wszystkiego, czego wizualizacją był np. tragikomiczny rytuał “gotowania strun” w celu przedłużenia ich żywotności. Opowie o kulisach tras zespołu T.Love pierwszej generacjii

19.10. 10 godz. 20.00 Hieronim Wrona -”Czarna Muza czyli początki polskiej sceny hip hop”

Słynny VJ i entuzjasta krajowej sceny hip hop, opowie o najmłodszym pokoleniu muzycznych “buntowników bez powodu”. Wspomni też o pierwszych medialnych próbach udostępnienia owoców światowej popkultury społeczeństwu PRL, żyjącym przez dziesięciolecia w estetycznej izolacji od istotnych zdarzeń, kształtujących designerski obraz współczesnego świata.

26.10.10 godz. 20.00 Krzysztof Grabowski “Jak być niezależnym w zniewolonym kraju”

Krzysztof Grabowski opowie o ideologii i kulisach organizacyjnych niezależnej sceny rockowej w czasach PRLu, a także o tekstach swoich piosenek i happeningach radiowych, które organizował na początku lat 90-tych.

10.11.10. godz. 20.00 Waldek Rudziecki – “Gdańska fala – alternatywne wybrzeże”

Animator fenomenu muzyczno- socjologicznego, jakim w mrocznych latach stanu wojennego była bikiniarska niemalże Gdańska Scena Alternatywna opisze mechanizmy kreowania takich zdarzeń na tle innych kultur.

Wstęp na spotkania jest wolny.

Więcej szczegółów na: www.muzeumpolskiegorocka.plSkomentuj

Musisz być zalogowanym żeby komentować.