Globaltica World Culture Festival

Między 23 1 25 lipca w Gdyni odbędzie się szósta edycja imprezy Globaltica. Przedsięwzięcie ma charakter otwarty – plenerowy.

Globaltica to festiwal muzyczny połączony z szeregiem działań skierowanych na promowanie wielokulturowości społecznego otwarcia na świat i jego różnorodność. Przez trzy dni będzie można zobaczyć, m. in. usypywanie mandali z piasku przez buddyjskich mnichów wziąć udział w warsztatach lub dyskusjach panelowych.

W tym roku będzie okazja do poznania przedstawicieli plemienia Lani z Papui Zachodniej, posłuchać ich tradycyjnych pieśni, obejrzeć ich w ich oryginalnych strojach i poznać bliżej ich kulturę. Na scenie festiwalu wystąpią również Psio Krew – dziewięcioosobowa grupa, łącząca w swoje muzyce elektronikę z tradycyjnymi góralskimi melodiami. Zespół zagrał na tegorocznej edycji Festivalu Open’er. Pojawi się także białoruska grupa Troitsa. Ich muzykę krytycy określają jako „folk-fusion z domieszką muzyki świata”. Nietypowym wydarzeniem będzie koncert duetu Radiokijada. Projekt jest efektem współpracy Christopha H. Müllera – współtwórcy i maszyny napędowej grupy Gotan Project oraz peruwiańskiego perkusjonisty Rodolfo Muňoza.

W sobotę zagra Mercedes Peón,p ochodząca z północnej części hiszpańskiej Galicji. jej muzyka odkrywa nowe muzyczne fuzje, gdzie główną rolę odgrywają gaita (dudy galicyjskie), pandeireta (rodzaj tamburynu), współczesne brzmienia elektroniczne i pradawne polirytmie. Jej muzyka jest przenikliwą, współczesną interpretacją tradycji, którą zgłębia podróżując po galicyjskich wioskach.

Wśród tegorocznych artystów będzie można usłyszeć również: mołdawską grupę Fanfare Vagabontu, grającą muzykę południowo-wschodniej Europy w surowych aranżacjach na tuby, trąbki i instrumenty perkusyjne czy Ska Cubano – formację syntezującą style muzyczne z Kuby i Jamajki. Natomiast w piątek wystąpi Maria Pomianowska i Przyjaciele. Artystka zrekonstruowała technikę grania i repertuar dwóch zaginionych staropolskich instrumentów smyczkowych: znanej z przekazów z końca XIXw. suki biłgorajskiej i XVI-wiecznej pochodzącej z wykopalisk archeologicznych fideli płockiej. Instrumenty te, jako że nie zachował się żaden egzemplarz historyczny, zostały odtworzone na podstawie materiałów ikonograficznych.

Ceny biletów: 15 złotych – 1 dzień Festiwalu, 25 złotych – karnet na dwa dni.

Od 19 lipca bilety w cenie: 20 złotych – 1 dzień Festiwalu, 30 złotych – karnet na dwa dni.

Dodatkowe informacje oraz szczegółowy program Festiwalu na: http://globaltica.pl/One Comment

Skomentuj

Musisz być zalogowanym żeby komentować.