Propozycje wydawnicze

Groteska o śmieszności ludzkiej natury. Rozmowy Jana Smoleńskiego z artystami o ich doświadczeniach i stosunku do narkotyków. Historia płomiennego – zakazanego – uczucia osadzonego w konserwatywnym środowisku tureckiej inteligencji. Opowieść o trojgu ludzi uwikłanych w skomplikowane relacje, miotanych skrajnymi emocjami. Poniżej prezentujemy ciekawe pozycje literackie.

„Brak wiadomości od Gurba” autorstwa Eduardo Mendozy to utrzymana w stylu Monty Pythona powiastka o życiu na Ziemi widziana oczami kosmity – niejakiego Gruba. Przyjmuje on imię i nazwisko Marta Sánchez i poprzez obserwacje stara się przygotować do korelacji z Ziemianami Akcja rozgrywa się w Katalonii, Grub wszystkie spostrzeżenia notuje w swoim dzienniku. Książka naszpikowana jest absurdalnymi sytuacjami i uwagami, m. in. gdy Grub postanawia założyć konto, „by wzbudzić zaufanie” przybiera postać „świętej pamięci” Jego Świętobliwości Piusa XII. Po spotkaniu z posiadaczem Forda („środek transportu o bardzo prostej budowie, ale skomplikowanej obsłudze”)główny bohater znika. W jego poszukiwanie rusza kosmiczny szef.

Problem narkotyków jest w polskich mediach przedstawiany w negatywny sposób. Notorycznie powtarzane frazy są już zdecydowanie przebrzmiałe i każda kolejna kampania reklamowa traktująca o szkodliwości narkotyków jest najzwyczajniej lekceważona. W społeczeństwie funkcjonuje mit, że „dragi” dotyczą tylko środowisk patologicznych, jednak znajdują one spore grono odbiorców w tzw. otoczeniu artystycznym. W „Odczarowaniu” Jan Smoleński rozmawia z Maciejem Maleńczukiem, raperem Łoną, aktorką Renatą Dancewicz, reżyserką Magdaleną Łazarkiewicz, Pablopavo, Krzysztofem Jaryczewskim (wokalistą Oddziału Zamkniętego) o ich osobistych odczuciach związanych z narkotykami. Artyści krytykują hipokryzję polskich mediów i rządu, piętnują populistyczne opinie zwolenników ścigania i zamykania w więzieniu za gram marihuany. W ich przekonaniu największe szkody przynosi karna represja i „panika moralna”.

„Muzeum Niewinności” autorstwa tureckiego noblisty Orhana Pamuka to historia miłości głównego bohatera Kemala i jego kuzynki Füsun. Kemal jest bogatym 30-letnim biznesmenem, który zaraz ma się zaręczyć z Sibel, natomiast Füsun zamierza zdać na studia. Główny bohater po spotkaniu ze swoją kuzynką zaczyna kolekcjonować różne przedmioty, których dotykały ręce Füsun. Po jego zaręczynach dziewczyna rozpływa się w powietrzu. Spotykają się ponownie, gdy ona jest już mężatką. Kemal celowo staje się przyjacielem rodziny, aby zbliżyć się do niej i móc kolekcjonować osobliwe eksponaty. Poprzez ukazanie obsesyjnej miłości autor obrazuje turecką rzeczywistość. Z jednej strony aspirującej do miana nowoczesnego, europejskiego kraju – z drugiej wciąż skrajnie konserwatywnej.

„Żona godna zaufania” jest osadzona w realiach początku XX wieku, bogaty przedsiębiorca Ralph Truitt je ogłoszenie matrymonialne i czeka na przyjazd kandydatki na żonę. W jego wyobrażeniu ma się zjawić prosta, uczciwa i niezbyt atrakcyjna kobieta. Tymczasem zjawia się piękna i zmysłowa Catherine. Zaniepokojony Ralph ma wiele wątpliwości i podejrzeń, powoduje wypadek prowadzonym przez siebie powozem. Przez kilka tygodni Truit wraca do zdrowia, dzięki opiece Catherine. Co jak się okazuje jest zalążkiem do sieci intryg. Powieść jest zarazem romantyczną balladą, melodramatem i dobrym kryminałem.Skomentuj

Musisz być zalogowanym żeby komentować.