Przegląd Filmów Anime

Miedzy 25 a 26 września w Multikinie w ramach święta fanów japońskiej animacji, na wielkim ekranie będzie można zobaczyć osiem kultowych filmów z gatunku Anime.

Repertuar Przeglądu Filmów Anime:

25.09 – Vexille, Appleseed, Millenium Actress, Ghost In the Shell 2: Innocence,

26.09 – Ruchomy zamek Hauru, Opowieści z Ziemiomorza, Mój sąsiad Totoro, Nausicaa z

doliny wiatru.

Bilet na pojedynczy seans: 12 zł

Karnet: 60 zł

Repertuar otwiera „Vexille” – Co może wydarzyć się, gdy Japonia zdecyduje się wystąpić z ONZ? Jakie mogą być skutki niebezpiecznych i superpartyjnych prac nad robotyzacją ludzkiego ciała? Jak może wyglądać japońska rzeczywistość w 2067? Na te wszystkie pytania odpowiada właśnie ta superprodukcja wyreżyserowana przez Fumihiko Sori. Kolejny jest „Appleseed”, film opowiadający o zniszczonym wojną nuklearną świecie. Zdziesiątkowana ludzkość skupia się w mieście Olympus, którego twórcy dążą do stworzenia utopijnego, idealnego społeczeństwa. Niestety, Olympus, jak każda utopia okazuje się po pewnym czasie nierealna.

„Millennium Actress” to z pozoru klasyczna opowieść o niespełnionej miłości, desperackiej pogoni za czymś, czego nigdy nie można mieć. Równie klasyczna animacja wzmacnia poczucie obcowania z dobrze znanym produktem. Jednak Satoshi Kon – twórca tej animacji – szybko zaciera granice między tym co zwyczajne, a tym co niezwykłe. Zaciera granicę między tym, co realne i zmyślone. Iluzje, wspomnienia i sny uzyskują równorzędny status z rzeczywistością. To baśniowa przypowieść, pełna uczuć, wzruszeń i humoru. Na zakończenie pierwszego dnia przeglądu zostanie zaprezentowany film mistrza Mamuro Ostii, który należy do kanonu japońskiej animacji. „Ghost In the Shell 2: Inneconce” to wzorowe zbilansowanie kryminalnej intrygi z refleksjami filozoficznymi, teologicznymi i socjologicznymi. Batau to żyjący cyborg. Całe jego ciało, nawet ręce i nogi są zrobione przez ludzi. Jedynie kawałek jego mózgu oraz wspomnienia pewnej kobiety są ludzkie. W erze gdzie granica między ludźmi, a maszynami jest niejednoznaczna. Ludzie zapomnieli o fakcie, że są ludźmi. „Duch” mężczyzny mimo wszelkich przeciwności szuka resztek człowieczeństwa.

Drugi dzień przeglądu otwierać będzie „Ruchomy zamek Hauru”. Film reżyserii Hayao Miyazaki opowiadający o historii Sophie, która zostaje zamieniona przez demoniczną Czarownicę w starą kobietę. Zrozpaczona próbuje odzyskać swoje ciało i wyrusza w magiczną podróż pełną niebezpieczeństw. W poszukiwaniu samej siebie Sophie trafia do dziwnego Ruchomego Zamku należącego do czarodzieja Hauru. „Opowieści z Ziemiomorza” od samego początku wzbudzały olbrzymie emocje wśród fanów twórczości Le Guin – autorki książek „Najdalszego brzegu” i „Terenu”, których „Opowieści z Ziemiogrodu” są luźną adaptacją. Bohaterem filmu jest Ged, Mag, który staje przed wyzwaniem znalezienia przyczyn tajemniczych wydarzeń dziejących się wokół. Wszyscy bowiem zachowują się w sposób niezrozumiale dziwny; Królestwo pogrąża się w chaosie, a do świata ludzi przenikają smoki, które dotąd nie miały tam dostępu. Ged wyrusza w podróż, która ma doprowadzić go do rozwiązania tych tajemniczych zdarzeń.

„Mój sąsiad Totoro” to jeden z najpopularniejszych filmów w historii japońskiej kinematografii i zdaniem wielu najlepszy film w karierze twórcy. Historia dwóch dziewczynek: Satsuki i jej młodszej siostry Mei, które wraz z ojcem przeprowadzają się na wieś, aby być bliżej swojej chorej na gruźlicę matki. Dziewczynki szybko odkrywają, iż pobliski las zamieszkany jest przez magiczne stworzenia – tytułowe Totoro. Satsuki i Mei zaprzyjaźniają się z nimi i wspólnie przeżywają wiele przygód. Wizja przyszłości świata ukazywana jest na ekranie dość często. Katastrofy, kataklizmy, koniec świata mają przerażać, ostrzegać i zaskakiwać. No tak, ale czy to samo może stać się ze światem fantastyki, wyobraźni? Otóż produkcja “Nausicaä z Doliny Wiatru” ukazuje nam to w niezwykle ciekawy sposób. Ten film nie jest typową, krwawą anime, ani też typową bajką dla dzieci. Jest właśnie tym, czego oczekuje starszy widz – pełną akcji, ciekawych postaci i nieco przerażającą produkcją. Hayao Miyazaki nigdy nas nie zawodzi, sprawdziło się to też i w tym wypadku. Dał swojej wyobraźni pole do popisu, fundując sobie tym przepustkę do dalszej kariery scenarzysty i reżysera. Film związany tematycznie jest mocno z przyrodą i rozwojem świata.Skomentuj

Musisz być zalogowanym żeby komentować.