Nowości filmowe

W tym tygodniu w trójmiejskich kinach będzie można zobaczyć dwa dramaty obyczajowe- „Jestem miłością” i „Jestem Twój” oraz thriller „Dorian Gray”.

„Jestem miłością” to szeroko komentowany obraz włoskiego reżysera Luci Guadagnino, przedstawiający historię pochodzącej z Rosji Emmy, żony mediolańskiego przedsiębiorcy. Kobieta jst znudzona i żyje w poczuciu osamotnienia w świecie bogatej rodziny Reecchich. Imperium ojca ma zacząć zarządzać ich syn – Edoardo. Podczas uroczystej kolacji Emma poznaje przyjaciela swojego syna – Atonio, utalentowanego kucharza, spoza wyższych sfer. Młody kucharz jest powodem porzucenia przez Emmę wszystkiego co dotychczas stanowiło jej codzienność. Obraz jest świetnie zarysowanym kontrastem pomiędzy nagłą namiętnością, a mentalnym skostnieniem burżuazji.

Reżyser Mariusz Grzegorzek podjął się adaptacji sztuki Judith Thompson. Nie można nie zauważyć analogi pomiędzy „Jestem twój” a filmem Guadagnino. Trzydziestoletnia dentystka Marta porzuca męża i zakochuje się w Arturze – przypadkowo spotkanym, młodszym kryminaliście. Efektem namiętnej relacji jest ciąża. Marta chce ją usunąć , a Artur przy pełnym wsparciu matki się na to nie zgadza. Grzegorczyk był obiecującym reżyserem lat 90. Jednak tuż po nakręceniu „Królowej aniołów” w 1999 roku, jego kariera została przerwana. Grzegorczyk przez ostatnie lata pracował w teatrze. Efektem tych doświadczeń jest jego najnowszy film. Jest autorem scenariusza i scenografii do „Jestem twój”.

„Dorian Gray” jest oparty na kontrowersyjnej powieści Oscara Wilda, napisanej prawie 120 lat temu. Tytułowy bohater to przystojny, młody chłopak, który przybywa do Londynu, gdyż odziedziczył majątek swojego dziadka. W stolicy wsiąka w dekadenckie środowisko, poznaje Basila, utalentowanego malarza, który zafascynowany urodą Doriana postanawia namalować jego portret. W trakcie powstawania obrazu bohater za sprawką niejakiego lorda Wootona poznaje wszystkie krywane w mroku przyjemności życia. Wspólnie odwiedzają domu uciech, upijają się alkoholem i zażywają opium. Młody chłopak szybka zaczyna wierzyć, że hedonistyczna filozofia jest kluczem do szczęścia. Zapatrzony w kult młodości, po namowach przyjaciela, nieświadomy konsekwencji, wypowiada życzenie, by to jego portret starzał się zamiast niego.Skomentuj

Musisz być zalogowanym żeby komentować.