Festiwal Transfotografia


30 września w Gdańsku rozpocznie się Festiwal Transfotografia, jedna z najważniejszych imprez fotograficznych w kraju. W tym roku tematem przewodnim jest natura i jej oblicza. W ramach Festiwalu zobaczymy siedem wystaw prezentujących twórczość artystów z Francji, Szwecji, Irlandii, Szwajcarii, Islandii oraz Polski.
Artyści przedstawią różne gatunki fotograficzne, od dokumentu, przez fotografię społeczną po prace pokazujące piękno natury. głównym tematem pac jest zwrócenie uwagi na relację człowieka z środowiskiem, procesu – często bezmyślnego – eksploracji zasobów naturalnych i jego konsekwencji.
Festiwal zainauguruje wystawa Jackie Nickerson z cyklu „10 miles round” w galerii Pionova. Artystka skupia się na pojęciu i wizerunku lokalnej społeczności jej rodzinnego Co Louth, leżącego u wybrzeży Irlandii. W swoich pracach przedstawia codzienność mieszkańców, głównie zajmujących się rybołówstwem i rolnictwem.
Towarzysząca wystawa „Na wybrukowanej drodze Paryż – Roubaix”, autorstwa Jean Pierre Gilsona to przez pięć lat zapisywany na fotografiach obraz dróżek na trasie Paryż -Roubaix. Dla Gilsona ów odcinek to przede wszystkim trasa t legendarnego, będącego kwintesencją regonu. Stałym elementem wszystkich zdjęć jest droga, którą autor nazywa kręgosłupem. Artysta w wyraźny sposób koncentruje się na dbałości o kadr, z mistrzowską precyzją posługuje się czernią i bielą.
Kolejną wystawą będzie „City of Ambition” Ferita Kuyasa. Jest to dynamiczna opowieść o zmianach zachodzących w 32 milionowej aglomeracji Chonqing. Mająca ukazać problem polityki wodnej prowadzonej przez władze Chin. Fotograf w swoim cyklu balansuje pomiędzy fotografią socjologiczną a dokumentalną.
Petur Thomson w „Imported landscape” dokumentuje postęp prac i zmian zachodzących w krajobrazie podczas kontrowersyjnego programu hydrologicznego w Káranhnjúkar na wschodzie Islandii. Projekt przewiduje konstrukcję trzech zapór, jednej będącej największą w Europie oraz centrali hydroelektrycznej. Sztuczne jeziora i ich konstrukcje zmieniły jedne z najpiękniejszych miejsc w Europie.
Helene Schmitz w „Blow Up” w surrealistyczny sposób przedstawia piękno kwiatów oraz roślin w różnym stadium ich rozwoju. Dzięki studyjnemu oświetleniu – zamiast wykorzystywanego w tym temacie naturalnego – chciała w niestereotypowy sposób pokazać rośliny i to, jak bardzo mogą wydawać się „sztuczne”.
W CSW Łaźnia zobaczymy surowe fotografie Laurent Mayeux. W cyklu „In iceland with Holga” artysta wykorzystał tani, wyprodukowany w Chinach aparatem Holga. W swoich minimalistycznych pracach Mayeux łączy modę z pejzażem, eksplorując więzi między uniwersum, miejscem i człowiekiem.
Wystawą zamykająca tegoroczna Transfotografię będzie „Projekt UFO” Szymona Rogińskiego. Cykl kolorowych, wielkoformatowych fotografii przepełnionych pozazmysłowością będzie można zobaczyć w kościele św. Jana.
PROGRAM
Galeria Pionova
01.10 > 20.10.2010 – Wernisaż 30.09.2010. godz. 19
Jackie Nickerson – 10 miles round
Jean-Pierre Gilson – Na wybrukowanej drodze Paryż-Roubaix

22.10 > 03.11.2010 – Wernisaż 21.10.2010. godz. 19
Ferit Kuyas – City of ambition

05.11 > 17.11.2010 – Wernisaż 04.11.2010. godz. 19
Pétur Thomsen – Imported Landscape Serge Deleu Iceland with me

Klub Żak
02.10 > 18.10.2010 – Wernisaż 01.10.2010. godz. 19
Helene Schmitz – Blow Up

Łaźnia
07.11 > 19.12.2010 – Wernisaż 06.11.2010. godz. 18
Laurent Mayeux – In Iceland with Holga

NCK (Kościół Św. Jana)
16.11 > 05.12.2010 – Wernisaż 15.11.2010. godz. 19
Szymon Roginski – UFO ProjectSkomentuj

Musisz być zalogowanym żeby komentować.